Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 11:49

Przewodnik po tworzeniu (prawie) bezstresowego środowiska biurowego • Wstęp
 • Czy możliwe jest stworzenie bezstresowego środowiska biurowego?
 • 5 sposobów, w jaki Twoje biuro może powodować stres w miejscu pracy
 • Nie chodzi tylko o biuro, ale także o kulturę miejsca pracy
 • 10 elementów projektu biura (prawie) wolnego od stresu
 • Co może zrobić menedżer, aby zredukować stres w miejscu pracy?
 • Inicjatywy w miejscu pracy pomagające zredukować stres
 • Wnioski

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś w dużym i ruchliwym biurze, wiesz jedno - to może być stresujące miejsce. Nawet jeśli Twoje biuro jest małe, to i tak jest to sytuacja stresująca, jeśli jego wystrój jest niewłaściwy.

Stres w miejscu pracy jest poważnym problemem na całym świecie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii. Jeśli sytuacja w pracy powoduje, że dana osoba czuje się przytłoczona i zestresowana, może łatwo zabrać to ze sobą do domu. Wtedy, ich dom i praca-życie równowaga jest dotknięta i chroniczny stres wkrada się. W dłuższej perspektywie przewlekły stres jest niezwykle szkodliwy, a w najgorszych przypadkach może nawet okazać się śmiertelny.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie stresu w miejscu pracy, ale czy kiedykolwiek pomyślałeś, że projekt Twojego biura może być kluczem do rozwiązania problemu? W wielu przypadkach może to być również przyczyna.

Środowisko biurowe jest miejscem, w którym Twoi pracownicy spędzają ogromną ilość czasu. Jeśli pracują w pełnym wymiarze godzin, pomyśl tylko, ile godzin to daje w ciągu roku. To bardzo dużo! Na ludzkie ciało i umysł ogromny wpływ ma środowisko, w którym ktoś pracuje, dlatego jako menedżer jesteś odpowiedzialny za zapewnienie swoim pracownikom jak najbardziej komfortowego i przyjaznego środowiska biurowego. Musisz również upewnić się, że nie powodujesz stresu w sposób niezamierzony i że wiesz, jak pomóc ludziom, którzy się z nim zmagają.

Oczywiście, w ten sposób przyczyniasz się do zwiększenia produktywności, a co za tym idzie, również zysków. Zapoznaj się z tą infografiką, która przedstawia dość zaskakujące koszty stresu w miejscu pracy dla firm w Wielkiej Brytanii.

Źródło - https://www.in-equilibrium.co.uk/stress-business-cost-and-solutions-infographic/

Teraz już wiesz, dlaczego tak wiele firm skupia się na zarządzaniu stresem w miejscu pracy! Ten przewodnik pomoże Ci zaprojektować biuro, które pomoże drastycznie zmniejszyć ilość stresu, jakiego doświadczają Twoi pracownicy w ciągu dnia pracy. Dzięki temu będą oni gotowi i gotowi do działania, kiedy przyjdą do pracy, a nie zmartwieni i zestresowani nadchodzącym dniem.

Czy możliwe jest osiągnięcie bezstresowego środowiska biurowego?

Być może zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe, aby na dobre pozbyć się stresu ze środowiska biurowego. Cóż, nie. Powodem jest to, że niewielka ilość stresu jest w rzeczywistości dobrą rzeczą.

Kiedy odczuwasz bardzo małą ilość stresu w odpowiedniej sytuacji, może on działać jako motywator do wykonania pracy i to dobrze. Jednak gdy stres jest pozostawiony do gromadzenia się przez dłuższy czas, to wtedy staje się on przewlekły. Przewlekły stres wpływa na umysł i ciało w ogromny sposób, powodując potencjalne problemy z sercem, obniżenie funkcji układu odpornościowego i ogromnie zwiększone ryzyko lęku i depresji. To nie jest coś, z czym ktokolwiek powinien mieć do czynienia niepotrzebnie.

Oczywiście, nie możesz kontrolować stresujących sytuacji, z którymi Twoi pracownicy mogą zmagać się poza pracą, ale możesz ich wspierać, jeśli zwrócą się do Ciebie z jakimiś problemami. Możesz również zidentyfikować potencjalne przyczyny stresu w miejscu pracy i starać się je zminimalizować, jednocześnie tworząc projekt biura, który pomoże pokonać problem.

Tak więc, chociaż nie jest możliwe wyrzucenie stresu z biura w 100%, możesz zrobić wiele, aby drastycznie go ograniczyć poprzez wdrożenie strategii zarządzania stresem w miejscu pracy. Wiele z tego sprowadza się do środowiska, w którym pracują Twoi pracownicy. Źle zaprojektowane biuro jest ogromną przyczyną stresu już na samym początku.

Jednym z najważniejszych aspektów pracy menedżera jest zrozumienie całej kwestii stresu i zdrowia psychicznego jako całości. Tylko wtedy, gdy zrozumiesz problem, możesz pracować, aby go zredukować. Sprawdź ten interesujący TED Talk na temat zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

5 sposobów, w jaki Twoje biuro może powodować stres w miejscu pracy

Zanim zaczniesz pracować nad problemem stresu w miejscu pracy, musisz najpierw zidentyfikować, co może być jego przyczyną. Istnieje wiele powodów, dla których Twoje biuro może być czynnikiem wywołującym stres u Twoich pracowników, ale pierwszym krokiem jest faktyczne zapytanie pracowników, co lubią, a czego nie lubią w środowisku, w którym pracują.

Oczywiście, niektórzy z pracowników mogą czuć się trochę niezręcznie, przychodząc i narzekając na biuro, więc najlepiej dać im anonimowe ujście, aby mogli dać upust swoim problemom. Dobrym pomysłem jest anonimowa ankieta lub skrzynka na sugestie, w której mogą zostawić swoje pomysły. Następnie zbierz wszystkie odpowiedzi i poszukaj wzorców. Oczywiście, jeśli tylko jedna osoba powie, że dywan w biurze jest dla niej stresujący i nikt inny o tym nie wspomni, nie ma się na czym skupiać. Ale jeśli kilka osób o tym wspomni, wiesz, że jest to ogromny problem, który wymaga naprawy.

Bezpieczeństwo w środowisku biurowym jest jedną z głównych rzeczy, na których musisz się skupić. Twoi pracownicy muszą czuć się bezpiecznie i mieć wsparcie podczas pracy. Jest to również ogromna odpowiedzialność, którą ponosisz zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy. Ale co jeszcze może przyczyniać się do stresu w miejscu pracy w Twoim obecnym projekcie biura?

 1. Zbyt małe/przepełnione - Czy biuro jest zbyt małe lub czy jest w nim zbyt wiele osób? Twoi pracownicy potrzebują trochę miejsca, aby wygodnie się poruszać. To jest psychicznie dość stresujące, gdy są ludzie siedzący zbyt blisko Ciebie na swoich krzesłach biurowych. Przestrzeń osobista jest bardzo ważna i podczas gdy tak, musisz upewnić się, że możesz pomieścić wszystkich swoich pracowników, musisz również upewnić się, że mają oni przestrzeń do poruszania się i czują się tak, jakby nie byli upakowani jak sardynki.
 2. Zepsute lub niewygodne meble biurowe - Jeśli Twoi pracownicy siedzą przy zbyt małych biurkach lub krzesłach, które bolą ich plecy, nie będzie to tworzyć najbardziej bezstresowego środowiska, prawda? Może to również powodować potencjalne problemy zdrowotne. Ergonomiczne meble biurowe są idealnym rozwiązaniem, ponieważ można je dostosować do potrzeb każdego użytkownika.
 3. Obszary współpracy zbyt blisko obszarów pracy cichej - Jeśli w biurze znajdują się strefypracy, należy upewnić się, że są one równomiernie rozmieszczone i że zastosowano takie narzędzia, jak panele akustyczne lub ekrany biurowe, aby zminimalizować hałas. Nie ma nic gorszego niż próba skoncentrowania się na pracy i ciągłe zakłócanie jej przez głośną sesję współpracy.
 4. Nie ma gdzie zrobić przerwy - Każdy potrzebuje przerwy. Kiedy siedzisz przy biurku przez kilka godzin dziennie, ważne jest, aby wyjść na spacer lub po prostu zrobić sobie małą przerwę psychiczną. Jeśli Twoi pracownicy nie mają gdzie się udać na taką przerwę, będą się czuli bardzo zestresowani. Budki biurowe i miejsca do odpoczynku są dobrym wyborem, ale jeśli masz przestrzeń na zewnątrz, którą możesz wykorzystać, to jeszcze lepiej.
 5. Zbyt gorąco lub zbyt zimno - Nigdy nie lekceważ potęgi temperatury, jeśli chodzi o zarządzanie stresem. Problem w tym, że niektórym pracownikom będzie gorąco, a innym zimno! Oznacza to, że trzeba znaleźć złoty środek i być może indywidualny sposób dla ludzi, aby regulować, jak gorąco lub zimno są, takie jak małe wentylatory biurko, itp. Ogólnie rzecz biorąc, bycie zbyt gorącym jest dość stresujące, ponieważ nie można się skoncentrować i powoduje to bóle głowy. Ale bycie zimnym jest równie szkodliwe.

Nie chodzi tylko o biuro, ale także o kulturę miejsca pracy

Oczywiście redukcja stresu w miejscu pracy to nie tylko sposób, w jaki zaprojektowane jest Twoje biuro. Możesz mieć najbardziej wielofunkcyjne, redukujące stres biuro w okolicy, ale jeśli kultura pracy tego nie odzwierciedla, to nic z tego nie będzie.

Oznacza to, że menedżerowie i pracownicy muszą mieć takie samo podejście do stresu. Oznacza to zrozumienie, że stres jest ludzką reakcją na sytuacje, które powodują, że czują się oni przytłoczeni lub pod presją, i że nie ma powodów do wstydu czy zażenowania, jeśli ktoś go odczuwa.

Przez wiele lat pracownicy ukrywali fakt, że czują się zestresowani przed swoimi współpracownikami i przełożonym. Czuli, że zostaną osądzeni lub że ludzie pomyślą, że nie potrafią sobie poradzić. To nie jest prawda. Musimy wyeliminować wszelkie możliwości osądzania kogoś, kto przyznaje się do stresu lub odchodzi z pracy z powodu stresu. Z pewnością musimy zminimalizować absencję chorobową wynikającą ze stresu, ale ludzie nie powinni czuć się osądzani lub zaniepokojeni, gdy się do tego przyznają.

Dlatego też menedżerowie muszą usiąść i zidentyfikować możliwe przyczyny stresu w miejscu pracy, a następnie cała kultura firmy musi odzwierciedlać pozytywne podejście do pomocy osobom, które czują się przytłoczone. Oznacza to prowadzenie polityki otwartych drzwi i pozwalanie ludziom na mówienie o tym, jak się czują oraz tworzenie środowiska pracy zespołowej, które wspiera wszystkich.

Istnieje wiele strategii zarządzania stresem w miejscu pracy, ale jeśli nie wykorzenisz faktycznego nastawienia do stresu i tego, jak ludzie są traktowani, kiedy go doświadczają, nic się nie zmieni.

10 elementów (prawie) bezstresowego projektu biura

Wiemy, że nigdy nie będzie możliwe wyeliminowanie szans na to, że ktokolwiek doświadczy stresu w Twoim biurze. Będzie się to zdarzać od czasu do czasu, ale sposób, w jaki zaprojektujesz swoje biuro może drastycznie wpłynąć na powszechność stresu w Twojej firmie.

Każda przestrzeń jest inna pod względem wielkości i kształtu, ale te sugestie mogą być włączone do każdego biura, aby przynieść duże korzyści.

Sprawdźmy 10 elementów, które możesz włączyć do projektu biura, aby drastycznie zmniejszyć poziom stresu w miejscu pracy, którego doświadczają Twoi pracownicy. Dobra wiadomość? Żaden z nich nie wymaga gruntownego remontu!

Zarządzanie przestrzenią

Wspomnieliśmy wcześniej, że przestrzeń musi być wystarczająco duża dla pracujących w niej osób. Tak więc, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić podczas tworzenia swojego biura odstresowującego jest przyjrzenie się liczbie pracowników, których masz i dostępnej przestrzeni. Czy istnieje sposób, w jaki można inaczej rozmieścić meble biurowe, aby lepiej wykorzystać powierzchnię?

Jeśli czujesz, że w biurze jest trochę ciasno, może zaoferujesz elastyczne możliwości pracy? W ten sposób zazwyczaj kilku pracowników pracuje w domu, co zmniejsza liczbę osób przebywających w biurze.

Może być również tak, że masz o wiele za dużo miejsca na przechowywanie dokumentów w stosunku do swoich potrzeb, a to pochłania dużo powierzchni. A może by tak zrezygnować z papieru? W ten sposób wyświadczysz środowisku ogromną przysługę, a jednocześnie sprawisz, że Twoje biuro będzie znacznie większe.

Zdrowie i bezpieczeństwo biura

Rozumie się samo przez się, że biuro musi być bezpiecznym miejscem pracy, a pracownicy muszą czuć się spokojni o ten fakt. Twoim obowiązkiem jako pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy. Dlatego warto od czasu do czasu przejrzeć swoje biuro i zidentyfikować wszystko, co może stanowić potencjalne zagrożenie. Ocena ryzyka powinna być przeprowadzana okresowo, więc potraktuj to jako priorytet, a Twoi pracownicy będą spokojni o Twoje wysiłki w celu zapewnienia im bezpiecznej przestrzeni do pracy.

Mając zbyt wielu ludzi w biurze może być problem bezpieczeństwa zbyt, który dodatkowo naciska domu potrzebę korzystania z efektywnego zarządzania przestrzenią podczas projektowania lub tweak biura.

Wygodne meble biurowe

Nieco wcześniej wspomnieliśmy o tym, że meble biurowe powinny być ergonomiczne wszędzie tam, gdzie to możliwe, aby umożliwić pracownikom modyfikację ustawień do ich potrzeb. To jest główny must-do. Przewlekłe warunki bólowe nie sprawiają, że dla szczęśliwych pracowników i to jest stresujące w swoim własnym prawem.

Przejrzyj swoje biuro i zidentyfikuj meble biurowe, takie jak biurka, krzesła biurowe, rozwiązania do przechowywania, itp, które nie wyglądają najlepiej. Wszystko, co jest uszkodzone, musi zostać wymienione. Może to być również dobry pomysł, aby po prostu kupić zupełnie nowe meble na całej planszy, aby nadać biuru nowy i nowoczesny charakter, ale także uaktualnić to, co już masz. Komfort Twoich pracowników jest najważniejszy i zawsze powinien być na pierwszym miejscu.

Minimalizacja hałasu

Biura z otwartym planem są znane z tego, że są hałaśliwymi miejscami do pracy. Nic nie można zrobić, aby całkowicie to ograniczyć. Możesz jednak zminimalizować ilość hałasu w biurze, aby Twoi pracownicy mogli wykonywać swoją pracę w bardziej komfortowych warunkach. Próba wykonania pracy, kiedy jesteś otoczony przez ścianę hałasu, jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji!

Nieco wcześniej wspomnieliśmy o strefach współpracy i cichej pracy, i jest to świetny pomysł. Musisz jednak pomyśleć o zarządzaniu przestrzenią w tym zakresie. Musisz umieścić swoje miejsca do współpracy z dala od stref ciszy, w przeciwnym razie zniweczysz cel. Panele akustyczne mogą pomóc wytłumić część hałasu, ale nie wyeliminują całkowicie szans na to, że dość hałaśliwa sesja współpracy przeszkodzi innym pracownikom. Ekrany biurowe mogą również pomóc w tworzeniu barier i blokowaniu niektórych hałasów, ale nic nie będzie działać lepiej niż staranne myślenie o tym, gdzie umieścić te obszary początkowo.

A może by tak dać swoim pracownikom słuchawki z redukcją szumów do wykorzystania w trudnych sytuacjach?

Strefy czasu wolnego

Każdy potrzebuje przerwy. Jeśli chodzi o minimalizowanie stresu w miejscu pracy i dbanie o dobre samopoczucie pracowników, musisz zachęcać ich do robienia regularnych przerw, a już na pewno nie do jedzenia lunchu przy biurku.

Ale Twoi pracownicy muszą mieć dokąd pójść. Wspomnieliśmy wcześniej o terenach zewnętrznych i jest to świetny sposób na zapewnienie pracownikom tak potrzebnej przerwy. Świeże powietrze i bliskość natury pomogą uspokoić i zredukować stres, ale także pomogą Twoim pracownikom skupić się po powrocie na swoje stanowisko pracy.

Oczywiście brytyjska pogoda jest nieprzewidywalna, a to oznacza, że potrzebujesz również pomieszczeń wewnętrznych. Pomyśl o kabinach biurowych lub nawet o przestrzeni do odpoczynku z wygodnymi meblami do odpoczynku. Są to wielofunkcyjne przestrzenie, ponieważ mogą być wykorzystywane do współpracy, ale także dla kogoś, kto chce po prostu uciec i posiedzieć w ciszy przez krótką chwilę.

Jeśli chodzi o pracowników, którzy mają do kogo pójść na lunch, potrzebujesz stołówki, która jest jasna, przyjemna i ma dużo świeżego powietrza i naturalnego światła.

Rośliny w biurze

Czy wiesz, że matka natura może wiele zdziałać dla wystroju Twojego biura, nie tylko nadając mu wspaniały wygląd, ale także redukując stres? Może również pomóc zwiększyć produktywność!

Dodawanie akcentów natury do przestrzeni biurowej nazywane jest biophilic office design i jest to sposób, aby pomóc zredukować stres w dużym stopniu, jak również przynieść wiele innych korzyści też. Możesz mieć wodotrysk, żywą ścianę lub po prostu kilka roślin tu i tam. Szybko zauważysz spokojniejsze uczucie do swojej przestrzeni.

Zobacz ten film, aby poznać kilka pomysłów na różne rodzaje roślin, które są idealne do obniżenia poziomu stresu i niepokoju zarówno w domu, jak i w biurze.

Możliwości aktywnej pracy

Czy wiesz, że zbyt długie siedzenie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia? Nazywa się to chorobą siedzącą i jest prawdziwym problemem dla pracowników biurowych. Kiedy siedzisz zbyt długo, jest to również dość niewygodne, dlatego aktywna praca jest świetnym sposobem na rozruszanie ludzi, zmniejszenie stresu i napięcia, a jednocześnie zadbanie o ich zdrowie.

Ale jak można zachęcić ludzi do ruchu w pracy, która wymaga siedzenia przy biurku i komputerze? Aktywna praca oznacza w zasadzie wykorzystanie mebli biurowych, które nie wpływają negatywnie na produktywność. Mówimy tu o podstawkach pod laptopy, biurkach z regulacją wysokości, biurkach z regulacją wysokości i aktywnym siedzeniu. Wszystkie te rzeczy pozwalają pracownikom na poruszanie się, podczas gdy oni nadal robią to, co muszą robić. Rutyna siedzenia i stania może być bardzo korzystna.

Oczywiście, należy również podkreślić, dlaczego poruszanie się jest istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia oraz zachęcać pracowników do tego, np. do chodzenia po schodach, a nie do korzystania z windy, itp.

Psychologia kolorów

Czy wiesz, że to, jak urządzisz swoje biuro, ma ogromny wpływ na to, czy będzie to stresujące miejsce pracy, czy nie? Zauważysz, że wiele pomysłów na wystrój wnętrz biurowych skupia się na czymś, co nazywa się psychologią kolorów. Oznacza to, że różne kolory mogą wpływać na to, jak się czujemy, gdy jesteśmy w tej przestrzeni.

Na przykład, kolor czerwony inspiruje pasję i ogień, co czasami może być trochę "za dużo" dla środowiska pracy. Natomiast kolory takie jak zielony, niebieski lub stonowany żółty mogą być jednocześnie uspokajające i inspirujące. Naturalne odcienie, takie jak kremowy, jasnoszary, biały, khaki, jasnobrązowy, są również świetne do uspokajania i redukcji stresu.

Jeśli Twoje biuro jest obecnie trochę ciemne, dlaczego nie rozważyć świeżej warstwy farby, aby je rozjaśnić? Jasne środowisko pracy jest natychmiast bardziej "podniesionym" i podniosłym miejscem. Ciemne biuro czuje się w dół i trochę przygnębiające. Może to mieć znaczący wpływ na to, jak wygląda przestrzeń i czego doświadczają Twoi pracownicy, kiedy tam przebywają.

Minimalizm

Nie, nie oznacza to wyrzucenia wszystkich mebli biurowych i posadzenia pracowników na podłodze! Nie oznacza to również sterylnej, białej przestrzeni biurowej. Minimalizm oznacza po prostu, że ograniczasz ilość odpadów i wykorzystujesz maksymalnie przestrzeń, którą masz. Nie trzymasz rzeczy, których nie potrzebujesz i robisz, co możesz, aby być jak najbardziej przyjaznym dla środowiska. To wszystko są dobre rzeczy.

Going paperless jest również kluczową cechą minimalizmu, ponieważ pozbywasz się istniejącej pamięci masowej, tak bardzo, jak tylko możesz.

Jeśli chcesz spróbować minimalizmu, szybko przekonasz się, że jest on znany z redukcji stresu. To dlatego, że tworzy bardziej usprawnione i spokojne środowisko pracy. Jest również przyjemny w odbiorze, co oznacza, że każdy, kto wejdzie do Twojego biura, będzie miał świetne pierwsze wrażenie.

Minimalizm często cieszy się złą reputacją, ponieważ ludzie nie rozumieją, czym tak naprawdę jest. Możesz mieć dowolny schemat kolorystyczny i dowolne meble biurowe, ale chodzi o to, aby ocenić powierzchnię podłogi i zatrzymać tylko to, co jest naprawdę niezbędne.

Świeże powietrze i naturalne światło

Kiedy myślisz o pomysłach na projekt biura, upewnij się, że uwzględniasz dużo świeżego powietrza i naturalnego światła. Działa to w parze z dodaniem roślin biurowych w ramach biofilicznego designu.

Świeże powietrze pomaga ludziom czuć się bardziej komfortowo, pomaga się skupić, uspokaja i reguluje temperaturę. Naturalne światło robi dokładnie to samo - pomyśl, jak się czujesz, kiedy światło słoneczne uderza w twoją skórę i czujesz się szczęśliwy i podniesiony na duchu.

Odgracaj przestrzenie okienne i pozwól, aby jak najwięcej świeżego powietrza dostawało się do środka. Zbyt dużo ogrzewania lub klimatyzacji może spowodować, że przestrzeń stanie się sucha i trochę niewygodna. Upewnij się również, że nie polegasz wyłącznie na sztucznym oświetleniu i w pełni wykorzystaj naturalne światło słoneczne, które wpada do Twojego biura - kiedy tylko słońce zdecyduje się świecić! Po prostu upewnij się, że żaden z Twoich pracowników nie ma problemów z odblaskami na ekranach swoich komputerów i gotowe.

Te 10 elementów pomaga zbudować bezstresowy (prawie) projekt biura. Jak widać, jest to o wiele łatwiejsze niż większość ludzi myśli, a efekty są bardzo dalekosiężne.

Co może zrobić menedżer, aby zredukować stres w miejscu pracy?

Oczywiście nie wszystko zależy od tego, jak zaprojektowane jest biuro. Menedżerowie mają ogromną rolę do odegrania. Mówiliśmy wcześniej o kulturze w biurze, a to jest coś, co musi współgrać z pomysłami na wystrój biura.

Jak więc menedżer może znaleźć sposoby na zmniejszenie stresu w miejscu pracy? Oto kilka pomysłów:

 • Miej politykę otwartych drzwi - To w zasadzie oznacza, że nie zawsze siedzisz za swoim biurkiem w biurze wykonawczym z zamkniętymi drzwiami, odmawiając rozmowy z kimkolwiek. Nie oznacza to również, że masz drzwi otwarte przez cały czas. Zasadniczo oznacza to, że pracownicy czują, że mogą zapukać do drzwi i porozmawiać z Tobą o wszystkim, co ich trapi. Posiadanie przystępnego i wyrozumiałego menedżera jest kluczowe, jeśli chodzi o tworzenie spokojnego i bezstresowego środowiska pracy.
 • Zachęcanie ludzi do rozmowy - Obalanie stygmatyzacji związanej ze stresem w miejscu pracy jest również bardzo ważne. Dlatego zachęcaj pracowników do otwarcia się i porozmawiania ze sobą. Pomoże to zbudować ducha zespołu i zachęci ludzi do wzajemnej pomocy. Kiedy czujesz się wspierany przez przełożonego i kolegów, stres ma o wiele trudniejsze zadanie, aby przeniknąć do przestrzeni.
 • Kultura pracy wolna od obwiniania się - Jeśli ktoś popełni błąd, nie powinien być obwiniany przy wszystkich ani mieć poczucia, że jest wyłącznie winny. Błędy się zdarzają i musimy się na nich uczyć, a nie wskazywać winnych. Zespół wspólnie odnosi sukcesy i wspólnie pracuje nad błędami. Nikt nie jest obarczany indywidualną winą. Dzięki temu w biurze panuje atmosfera "wszyscy za jednego i jeden za wszystkich".
 • Równe obciążenie pracą - Obciążenie pracą powinno być równe i proporcjonalne. Terminy powinny być osiągalne i realistyczne. Nierównomierne obciążenie pracą i szalone terminy to główne przyczyny stresu w miejscu pracy, a sytuację tę można bardzo łatwo rozwiązać. Po prostu upewnij się, że każdy wykonuje taką samą pracę i że nikt nie pracuje ciężej niż inni. Jeśli ktoś ma problemy, zabierz mu część pracy i rozłóż ją równomiernie na cały zespół. Następnie, po przezwyciężeniu tego, co go powstrzymywało, może przejąć tę pracę z powrotem.

Sprawdź tę przydatną infografikę, która zawiera również kilka sposobów, w jakie menedżerowie mogą pomóc w radzeniu sobie ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy.

Źródło - https://www.in-equilibrium.co.uk/mental-health-awareness-for-managers-stress-bucket-infographic/

Inicjatywy w miejscu pracy pomagające zredukować stres

Oczywiście, są inne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc zredukować stres, w tym kilka inicjatyw, które możesz wprowadzić w życie. Stworzenie kultury, która odzwierciedla bezstresowe podejście, będzie współgrać z wystrojem biura i pomoże Twoim pracownikom czerpać z tego korzyści.

Kilka pomysłów obejmuje:

 • Elastyczna praca - Oferowanie elastycznych możliwości pracy dla pracowników jest dużym plusem, jeśli chodzi o poprawę ich równowagi między domem a życiem zawodowym. Może się zdarzyć, że któryś z Twoich pracowników ma problemy z pogodzeniem życia rodzinnego i zawodowego. W takim przypadku, zaoferowanie mu możliwości pracy w domu może zmniejszyć jego stres i poprawić jego sytuację. Mogą to być również pracownicy, którzy po prostu chcą się przemieszczać, tzn. podróżować, a brak takiej możliwości ich przygnębia. Praca zdalna może być dla nich rozwiązaniem.
 • Aktywna praca - Wspomnieliśmy wcześniej o aktywnej pracy jako odpowiedzi na problem choroby związanej z siedzącym trybem życia, ale ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia fizyczne są bardzo dobre na redukcję stresu. Ćwiczenia fizyczne zachęcają mózg do uwalniania endorfin, które nie tylko zwiększają poziom szczęścia, ale również redukują stres.
 • Pakiety dobrego samopoczucia - Wdrożenie pakietu rozwiązań poprawiających samopoczucie pomaga pracownikom czuć się otoczonym opieką i wsparciem w czasie pracy. Twój pakiet może być dostosowany do potrzeb konkretnych pracowników, ale co powiesz na poufne usługi doradcze, porady dotyczące rzucenia palenia, tańsze członkostwo w siłowni, oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego itp.
 • Budowanie ducha zespołu - Dnibudowania zespołu mogą mieć w niektórych przypadkach złą reputację, ale z pewnością nie są stratą czasu. Kiedy pracownicy czują się wspierani przez siebie nawzajem, w tym przez kierownictwo, pomaga to zmniejszyć stres i podnosi morale w biurze. Ogólnie rzecz biorąc, jest to o wiele przyjemniejsze środowisko pracy.

Oczywiście, zarządzanie stresem w miejscu pracy polega również na zrozumieniu potencjalnych czynników wywołujących stres i szybkim reagowaniu na nie. Zobacz ten film, aby poznać kilka pomysłów na typowe czynniki wywołujące stres.

Wnioski

Całkowite wyeliminowanie wszelkich wzmianek o stresie w miejscu pracy może nie być możliwe, ale możesz zaprojektować biuro, które w jak największym stopniu wspiera podejście wolne od stresu. Oprócz inicjatyw wspierających takie podejście, możesz pomóc swoim pracownikom cieszyć się dniem pracy wolnym od obciążeń związanych z chronicznym stresem.

Świadomość zarządzania stresem jest również doskonałym dodatkiem do szkoleń. Pomaganie pracownikom, aby wiedzieli, jak radzić sobie ze stresem, który pojawia się na ich drodze, pozwala im skuteczniej radzić sobie z sytuacjami, bez przekształcania się ich w coś bardzo negatywnego.

Pozbywając się piętna związanego ze stresem w miejscu pracy i oczywiście stresem w ogóle, Twoje miejsce pracy stanie się szczęśliwszym i zdrowszym miejscem.

Lima-Mlawa

Meble biuriowe & Wyposażenie biura