Najnowsze wiadomości

3 grudnia 2023 5:13

Wewnątrz biura zaprojektowanego przez sztuczną inteligencjęAI, czyli sztuczna inteligencja, przez dekady była domeną fantastyki naukowej - a teraz trafia do naszych domów i miejsc pracy. Od Amazon's Alexa i Apple's Siri, powoli przyzwyczajamy się do technologii, która jest intuicyjna i zintegrowana z naszym codziennym życiem. Nowym, interesującym krokiem jest wykorzystanie AI do projektowania miejsc pracy, takich jak biura AutoDesk. Jakie są tego efekty?

Firma ta jest pierwszym miejscem, w którym można by się spodziewać wykorzystania sztucznej inteligencji do zaprojektowania biura - jest to liczące 16 000 stóp kwadratowych torontońskie biuro gigantów oprogramowania, którzy pracują nad projektami architektonicznymi, inżynieryjnymi i budowlanymi na dużą skalę. Każdy aspekt projektu tego miejsca pracy - aż po rozmieszczenie roślin - został określony i zaplanowany przez sztuczną inteligencję.

Powodem zastosowania AI było nie tylko ciekawe wyzwanie, ale także przekonanie firmy, że jest to najlepszy sposób na stworzenie przestrzeni, która zadowoli największą liczbę pracowników. Doprowadziło to do powstania systemu projektowania generatywnego, w którym oprogramowanie jest w stanie pobrać ogromne ilości danych, począwszy od kosztów, preferencji dotyczących stylu przywództwa/zarządzania i dynamiki wydajności, aż po preferencje dotyczące oświetlenia, kto lubi siedzieć obok kogo, preferencje dotyczące otwartego planu i boksu, i wiele innych. Ta mieszanka danych pochodzących od każdego pracownika, jak również od specjalistów z dziedziny projektowania, zaowocowała stworzeniem projektu, który przyniósłby najwyższy wynik satysfakcji.

Ostateczny projekt ma bardzo unikalny charakter i zmienia się w zależności od działu. Na przykład, dwupiętrowa przestrzeń biurowa jest podzielona na parterze, gdzie znajduje się przestrzeń do prezentacji, oraz na piętrze, gdzie znajdują się różne dzielnice. Poszczególne działy pracownicze mają swoje własne, unikalne dzielnice, które uwzględniają ich preferencje - zespół projektujący oprogramowanie 3D ma otwartą, wspólną przestrzeń, podczas gdy dział badawczy ma przestrzenie biurowe w kształcie strąków, zintegrowane z platformą techniczną, nad którą pracują. Nawet biurka zostały wybrane dzięki oprogramowaniu AI, które wskazało, że pracownicy preferują ciepłe, drewnopodobne opcje.

Czy zatem więcej firm skorzysta z AI przy projektowaniu miejsca pracy? Jej inkluzywna i rozważna natura z pewnością jest obiecująca!

Komercyjne wnętrza biurowe, projektowanie i wyposażenie

Lima-Mlawa

Meble biuriowe & Wyposażenie biura