Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 12:10

Jak zachować zdrowie w pracy • Wstęp
 • Dlaczego zdrowie i dobre samopoczucie w biurze jest tak ważne?
 • Kluczowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy
 • Alergie i kontrola zakażeń w miejscu pracy
 • 7 najczęstszych dolegliwości biurowych i co z nimi zrobić
 • 4 powody, dla których pakiet dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia jest niezbędny
 • Co należy zrobić dla zdrowia i dobrego samopoczucia podczas pracy zdalnej lub w domu
 • Podsumowanie

Ten rok był rokiem jak żaden inny. Nigdy wcześniej nie byliśmy tak świadomi naszej śmiertelności, naszego zdrowia, naszego życia i naszych ograniczeń.

Wchodząc w sezon zimowy i starając się jak najlepiej unikać przeziębień i grypy, jednocześnie pracując nad ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusów, zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w miejscu pracy znalazło się w centrum uwagi.

Obecnie nie wszyscy pracują w swoich zwykłych, współczesnych pomieszczeniach biurowych. Wiele osób jest zwolnionych z pracy, a wiele pracuje w domu. Niezależnie od sytuacji, mamy nadzieję, że wraz z upływem miesięcy i rozpoczęciem programu szczepień COVID-19, wszyscy będziemy mogli powrócić do swoich zwykłych biur i kontynuować pracę. Oczywiście, może będziesz chciał nadal pracować w domu lub pracować zdalnie, ale nawet wtedy, rzeczy będą prawdopodobnie zawsze osmalone przez doświadczenia z ostatniego roku. Mając to wszystko na uwadze, uczenie się, jak pozostać sprawnym, zdrowym i szczęśliwym w pracy jest kluczowe, bez względu na sytuację.

Ten przewodnik ma na celu podkreślenie, jak możesz zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w pracy. Chociaż nigdy nie można w 100% wyeliminować szansy złapania przeziębienia, grypy lub innego wirusa, można pomóc w ochronie przed nimi, wiedząc, co robić, czego nie robić i przy odrobinie szczęścia. Nie chodzi tu tylko o ciepłe opatulenie się w drodze do i z pracy, ale o odżywianie organizmu tym, czego potrzebuje, nawadnianie, dbanie o zdrowie psychiczne i słuchanie swojego ciała.

Dobre wieści? Ten przewodnik dostarczy Ci wszystkich potrzebnych informacji.

Dlaczego zdrowie i dobre samopoczucie w biurze jest tak ważne?

Dziwne pytanie? Nie do końca!

Wiele osób po prostu idzie do pracy, skupia się na tym, co ma zrobić, a następnie wraca do domu. Istnieje jednak wiele rzeczy, które można zrobić w ciągu dnia, aby chronić swoje zdrowie i oczywiście uczynić cały proces znacznie przyjemniejszym!

W dzisiejszych czasach mamy tendencję do pracy, aby żyć, ale co z cieszeniem się tym po drodze? Jeśli cieszysz się tym, co robisz, dni idą szybciej, wszystko jest bardziej zabawne, a bycie upbeat i pozytywne jest znacznie łatwiejsze. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, ale oba dodają się do lepszego obrazu niż po prostu przechodzenie przez ruchy i oczekiwanie, że wszystko wpadnie na miejsce.

Według badania Britain's Healthiest Workplace Survey z 2017 roku, absencja chorobowa kosztuje gospodarkę w Wielkiej Brytanii ogromną kwotę każdego roku, około 77,5 miliarda funtów rocznie. Liczba ta wzrosła w latach 2016-2017 i wydawała się kontynuować tendencję wzrostową w kolejnym roku. To ogromna ilość utraconych przychodów, a najgorsze jest to, że dużej części z nich można zapobiec.

To w dół do obu pracodawców i pracowników, aby umieścić w miejscu mechanizmów w celu zapewnienia lepszych środków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale także dla pracowników, aby wiedzieć, najlepsze sposoby, aby zwiększyć ich zdrowie w ogóle. Chociaż nigdy nie można wyeliminować szans na zachorowanie na jakimś etapie, można je znacznie zmniejszyć, koncentrując się na optymalnym stanie zdrowia.

W tym przewodniku znajdziesz wiele wskazówek i porad, które możesz wykorzystać, aby poprawić swoje zdrowie i zapewnić sobie ogólne dobre samopoczucie i bezpieczeństwo w godzinach pracy i poza nimi.

Kluczowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy

Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy z 1974 r. jest kluczowym aktem prawnym w Wielkiej Brytanii, który reguluje obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to wymóg prawny dla tej ustawy być utrzymane i przestrzegane przez wszystkie firmy i dla tych, którzy nie robią, poważne kary są realizowane.

W interesie każdego leży zapoznanie się z tą ustawą i z tego powodu większość firm włącza kluczowe obowiązki i sekcje szkoleniowe do corocznych szkoleń. Jeżeli w Twojej firmie nie przeprowadza się corocznych aktualizacji szkoleń pracowników, często określanych jako "program kroczący", czas zacząć się nad tym zastanawiać.

Aktualizacje te często obejmują takie rzeczy jak szkolenie w zakresie kontroli zakażeń, obowiązki wynikające z samej ustawy, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, jak prawidłowo siedzieć, szkolenie w zakresie poruszania się i przenoszenia oraz zarządzanie stresem. Są to wszystkie elementy, o których Twoi pracownicy muszą wiedzieć podczas codziennej pracy na swoich krzesłach biurowych i nie możesz po prostu powiedzieć im tego raz, kiedy po raz pierwszy dołączą do firmy i wezmą udział w firmowym szkoleniu wprowadzającym, i oczekiwać, że zapamiętają te niuanse. Coroczne szkolenia wzmacniają wiedzę i zapewniają, że w razie problemu pracownicy wiedzą dokładnie, co robić, nie martwiąc się i nie myśląc o tym zbyt długo.

Jako ogólne przypomnienie, ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy nakłada na pracodawców i pracowników następujące obowiązki:

 • Pracodawcy muszą zapewnić odpowiednie szkolenie pracowników, aby zapewnić, że procedury bezpieczeństwa i higieny pracy są jasno rozumiane
 • Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom bezpieczne i regularnie utrzymywane środowisko pracy.
 • Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom wszelkie niezbędne wyposażenie ochronne wymagane do wykonywania pracy, a pracownicy muszą z niego korzystać w razie potrzeby
 • W razie potrzeby należy zapewnić opiekę społeczną.
 • Pracownicy muszą zachowywać się w pracy w sposób bezpieczny i rozsądny, np. zwracać uwagę na zagrożenia oraz dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich kolegów, jak również osób odwiedzających budynek.

To dość szerokie stwierdzenie, ale tak naprawdę sprowadza się do zdrowego rozsądku w wielu aspektach. Świadomość zagrożeń może być tak prosta, jak nieprzeciążanie gniazdek elektrycznych, niepozostawianie przepełnionych koszy na śmieci, upewnianie się, że drzwi przeciwpożarowe nigdy nie są zablokowane, utrzymywanie korytarzy w czystości przez cały czas oraz upewnianie się, że rozlane płyny i mokre podłogi są natychmiast sprzątane, z umieszczonym znakiem "mokra podłoga".

Pracownicy są również zobowiązani do zgłaszania wszelkich incydentów lub obrażeń, które miały miejsce w miejscu pracy i powinny być one zapisywane w książce wypadków. Pracodawcy powinni również przeprowadzać regularne oceny ryzyka w celu zidentyfikowania wszelkich obszarów budzących obawy i podejmować działania w razie potrzeby.

Kto jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy? Każdy, kto przebywa w budynku. Bardzo łatwo jest wskazać palcem na pracodawcę, ale pracownicy mają równie duży udział w tym procesie. Wszyscy musimy uważać na siebie nawzajem, niezależnie od tego, czy siedzimy przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych, wędrujemy po korytarzach, czy siedzimy przy recepcji. Świadomość zagrożeń i zapewnienie odpowiednich działań jest obowiązkiem każdego.

Sprawdź ten film, który daje nieco więcej informacji na temat tej bardzo ważnej ustawy.

Alergie i kontrola zakażeń w miejscu pracy

Kontrola zakażeń została wyeksponowana bardziej niż kiedykolwiek wcześniej dzięki obecnej pandemii, ale zawsze musieliśmy skupić się na zdrowiu i higienie!

Wiemy, że obowiązujące zasady to noszenie maski na twarzy, gdy jest to konieczne, regularne mycie rąk i używanie środków do dezynfekcji rąk. Podczas gdy poza pandemią używanie masek na twarzy nie jest regularną praktyką, mycie rąk i używanie środków odkażających w razie potrzeby powinno być zawsze powszechne. Pomaga to pozbyć się wszelkich zarazków zalegających na dłoniach, które mogą zostać przeniesione do ust lub nosa, powodując infekcje, takie jak przeziębienia i inne paskudne choroby.

Jeśli chodzi o kontrolę zakażeń w miejscu pracy, ważne jest, aby regularnie wycierać powierzchnię roboczą. Jest to jeszcze ważniejsze, jeżeli pracujesz w systemie hot desking lub agile working. Gdy kilka osób korzysta z tego samego środowiska pracy i używa tych samych biurek i krzeseł, szanse na to, że błędy pozostaną na powierzchniach są większe. Używanie chusteczek odkażających pod koniec dnia daje większe szanse na uniknięcie choroby, a każdego wieczoru przed wyjściem należy również wytrzeć swoje osobiste biurko. Nie zapomnij zrobić tego samego z telefonami!

Zawsze będą istniały wspólne obszary, z których ludzie będą korzystać, takie jak magazyny biurowe i kserokopiarki i chociaż nigdy nie da się całkowicie uniknąć insektów, utrzymywanie rzeczy w jak największej czystości i mycie rąk przed i po jedzeniu pomoże zmniejszyć szanse.

Oczywiście wiele osób pracuje obecnie w domu, aby uniknąć przenoszenia pluskiew, dzięki obecnej pandemii COVID-19. Powyższe rady są oczywiście ogólną zasadą, ale nigdy nie lekceważ potęgi zwykłego mycia rąk!

Wiele osób zmaga się również z alergiami, a podczas pracy w dużym, otwartym biurze może to stanowić problem. Czas letni jest najczęstszym okresem występowania alergii, zwłaszcza kataru siennego, ale jest to coś, co można ograniczyć poprzez zapewnienie swobodnego przepływu świeżego powietrza, zapewnienie, że urządzenia klimatyzacyjne są regularnie konserwowane i sprawdzane, a także dla tej osoby, aby wziąć wszelkie konkretne leki, których potrzebują, aby uzyskać alergię pod kontrolą, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jest wiele rzeczy, które mogą powodować alergie, ale utrzymanie miejsca pracy w czystości jest jednym z głównych sposobów walki z nimi.

7 najczęstszych dolegliwości biurowych i co z nimi zrobić

Podczas gdy wszystko może się zdarzyć każdemu, w każdej chwili, istnieją pewne dość powszechne dolegliwości, które zwykle występują w biurach w całym kraju. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć szanse na cierpienie z powodu tych wspólnych dolegliwości, a jeśli to możliwe, całkowicie je wyeliminować.

Przyjrzyjmy się 7 najczęstszym dolegliwościom, które dotykają pracowników biurowych i jak ich uniknąć lub w jakiś sposób zmniejszyć szanse.

Bóle głowy i problemy z widzeniem

Regularne bóle głowy zawsze powinny być przede wszystkim skonsultowane z lekarzem, ale najczęstszą przyczyną jest przemęczenie oczu, konieczność noszenia okularów lub zbyt częste korzystanie z ekranu VDU.

Przepisy dotyczące urządzeń wyświetlających (DSE) weszły w życie w 1992 roku i zostały zmienione w 2002 roku w celu dostosowania ich do ery cyfrowej. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawcy muszą zapewnić pracownikom bezpłatne badanie wzroku, jeśli używają oni ekranu VDU/DSE (ekranu komputera dowolnego typu) przez ponad godzinę dziennie, bez przerwy. Obejmuje to oczywiście większość pracowników biurowych. Ponadto, pracodawcy muszą pozwolić pracownikom na regularne przerwy w pracy przy ekranie i zapewnić wszelkie dodatkowe wyposażenie, które jest potrzebne, takie jak filtr do ekranu, aby uniknąć odblasków, itp. Należy również przeprowadzić szkolenie w zakresie korzystania z VDU lub DSE i regularnie przeprowadzać ocenę stanowisk pracy.

Sprawdź tę infografikę, która mówi więcej o VDUs/DSEs.

Źródło - https://www.premierline.co.uk/knowledge-centre/the-importance-of-display-screen-equipment-assessments.html

Z punktu widzenia pracownika ważne jest również robienie regularnych przerw i picie dużej ilości wody w ciągu dnia. Odwodnienie może często przyczynić się do powstania bólu głowy i znacznie go pogorszyć.

Ból pleców

Zdecydowanie jednym z najczęstszych problemów biurowych jest ból pleców, zarówno górnego, środkowego, jak i dolnego odcinka. Ból dolnej części pleców jest niezwykle powszechny wśród pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii i zazwyczaj wynika z nieprawidłowego lub zbyt długiego siedzenia. Dobra wiadomość jest taka, że możesz coś zrobić z oboma tymi problemami.

Regularne przerwy pozwolą Ci uniknąć ryzyka związanego z siedzącym trybem życia. To może brzmieć dość obraźliwe, aby zasugerować, że jesteś siedzący, gdy jesteś w pracy, zwłaszcza jeśli jesteś kimś, kto jest dość aktywny poza swoją pracą na swoim fotelu biurowym projektanta, ale kiedy siedzisz nieruchomo przez zbyt długi czas, jesteś klasyfikowany jako siedzący i jesteś narażając się na ryzyko wielu problemów.

Problemy mięśniowo-szkieletowe, takie jak ból pleców, mogą być często łagodzone i unikane przez stosowanie aktywnych metod pracy, w tym używanie biurek o wysokości stojaka i używanie każdej wymówki, aby wstać i przejść się. Należy również wykorzystywać meble biurowe, takie jak ergonomiczne krzesła i biurka.

Ponadto należy upewnić się, że siedzimy prawidłowo i utrzymujemy właściwą postawę ciała.

Poniższa infografika zawiera kilka świetnych wskazówek, jak prawidłowo siedzieć i unikać wszelkich problemów z tym związanych.

Źródło - https://blog.officedesigns.com/health-well-being/correct-sitting-posture-infographic/

Zespół cieśni nadgarstka i uraz związany z powtarzalnym przeciążeniem (RSI)

Zarówno zespół cieśni nadgarstka, jak i RSI są niezwykle powszechnymi dolegliwościami wśród pracowników biurowych i ponownie sprowadzają się do nieprawidłowego siedzenia i nie robienia regularnych przerw. Kiedy piszesz na klawiaturze, ważne jest, aby Twoje nadgarstki były w jednej linii z klawiaturą i abyś nie stosował nienaturalnych lub "wymuszonych" pozycji. Upewnij się, że nadgarstki są wolne, nie są napięte i utrzymujesz prostą linię między nadgarstkami a klawiaturą.

W przypadku trudności można użyć podpórki pod nadgarstki, ale nie należy opierać na niej nadgarstków do tego stopnia, że są one wygięte do góry - należy upewnić się, że kąt jest prosty.

Oczywiście należy robić regularne przerwy od pisania na klawiaturze i używania myszy, a także można stosować regularne ćwiczenia w celu zmniejszenia napięcia. Wystarczy, że będziesz krążyć nadgarstkami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jednocześnie zginając je do tyłu i do przodu jako kolejne ćwiczenie.

Wiele osób wymaga operacji lub interwencji w szczególności w przypadku cieśni nadgarstka, ale możesz złagodzić skutki i miejmy nadzieję, że spróbujesz uniknąć takich działań, utrzymując nadgarstki w odpowiednim ułożeniu w pierwszej kolejności.

Podejmowanie chorób

Kiedy pracujesz w biurze pełnym innych ludzi, to bardzo normalne, że możesz złapać dziwnego bakcyla. Może to być grypa, zwykłe przeziębienie, choroba żołądka, lista jest długa. Rozmawialiśmy wcześniej o kontroli zakażeń, ale kiedy choroba działa swoją drogę w biurze może być katastrofą w zakresie produktywności i wydajności biznesowej, podczas gdy oczywiście nie jest to bardzo przyjemne dla tych, którzy cierpią!

Nie można całkowicie wykluczyć szans na złapanie bakcyla, ale można zrobić wiele, aby wzmocnić swój system odpornościowy i zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

 • Jedz zdrową dietę, pełną witamin i minerałów
 • Bądź nawodniony i pij dużo wody
 • Unikaj palenia papierosów i innych niezdrowych nawyków, które mogą zmniejszyć skuteczność Twojego układu odpornościowego
 • Ćwicz regularnie dla ogólnego stanu zdrowia
 • Dużo śpij każdej nocy
 • Regularnie myj ręce
 • Nie idź do pracy, jeśli jesteś chory

Ból szyi

Wraz z bólem pleców, ból szyi jest niezwykle powszechny wśród pracowników biurowych. Ponownie, sprowadza się to do nieprawidłowego siedzenia, ale także korzystania z urządzeń takich jak smartfony i tablety, a nawet laptopy. Podczas korzystania z takich urządzeń nie patrzysz prosto przed siebie, jak w przypadku monitora stacjonarnego, a zamiast tego patrzysz w dół. Ciężar głowy na karku może z czasem powodować napięcie i ból, a nawet uszkodzenie mięśni. Zjawisko to znane jest jako "tech neck".

Możesz tego uniknąć, robiąc regularne przerwy, a także upewniając się, że Twoje oczy są na poziomie górnej części ekranu, a nie pod nim. Jeśli korzystasz z laptopa, może to być trudne, dlatego w takim przypadku powinieneś używać podstawki pod laptopa, która podnosi go i pozwala patrzeć bezpośrednio na niego, bez patrzenia w dół. Jeśli chodzi o telefony i tablety, należy je podnieść do góry i patrzeć prosto.

Urazy spowodowane podnoszeniem

Choć nie jest to główna część pracy pracownika biurowego, może zdarzyć się sytuacja, w której trzeba będzie przenieść lub podnieść ciężkie pudło lub przedmiot. Ważne jest, aby pracownicy przeszli szkolenie z zakresu ręcznego przemieszczania, aby wiedzieć, jak podnosić takie przedmioty bez powodowania obrażeń, ale ogólnie oznacza to zginanie kolan i utrzymywanie pleców prosto podczas podnoszenia, używanie urządzenia takiego jak wózek do przenoszenia przedmiotu i rozbijanie ładunku na mniejsze części, aby zmniejszyć jego wagę.

Pracownicy będący w ciąży lub mający problemy z kręgosłupem nie powinni podnosić ciężkich przedmiotów, a pracownicy mogą również odmówić wykonania tej czynności, jeśli uważają, że jest ona zbyt ciężka lub że zrobią sobie przy niej krzywdę.

Stres

Zachowanie zdrowia psychicznego w pracy jest równie ważne jak zachowanie zdrowia fizycznego, a stres często odgrywa ogromną rolę w życiu pracownika biurowego. Czy to z powodu problemu w pracy, czy też problemu w domu, który ma wpływ na pracę, przewlekły stres jest czymś, co należy rozwiązać, a pracownicy muszą czuć się na tyle pewnie i bezpiecznie, aby móc porozmawiać z menedżerami o wszelkich problemach. W ten sposób często można złagodzić problem.

Oznacza to, że kierownicy muszą prowadzić politykę otwartych drzwi. Pracownicy muszą czuć, że mogą zapukać do drzwi i usiąść przy biurku swojego menedżera i zostać wysłuchani i potraktowani poważnie. Ponadto pracownicy muszą wspierać swoich kolegów i koleżanki oraz zwracać uwagę na wszelkie oznaki ich problemów.

Pozostawiony sam sobie stres może być bardzo niebezpieczny. Zobacz ten film, który mówi o kilku przydatnych technikach zarządzania stresem.

Podkreślanie znaczenia zdrowia psychicznego w miejscu pracy pod względem świadomości jest bardzo ważne. Niestety, piętno nadal istnieje i musimy je pilnie obalić. Każdy ma problemy od czasu do czasu, ale jeśli czujesz, że musisz trzymać wszystko w środku z obawy przed osądem lub drwiną, to tylko pogorszy sprawę.

Dobrym pomysłem jest posiadanie poufnych usług doradczych dostępnych dla pracowników, którzy chcą z nich skorzystać, a także wspieranie atmosfery wsparcia i pracy zespołowej w biurze. Siedząc przy nowoczesnych stołach zarządu, pracownicy powinni wspierać się nawzajem, a z dala od tego środowiska wszyscy powinni być po tej samej stronie. Traktowanie stresu i innych kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym poważnie jest kluczowe.

4 powody, dla których pakiet dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia jest niezbędny

Pracodawcy powinni poważnie rozważyć wprowadzenie pakietu zdrowotnego i dobrego samopoczucia dla pracowników. Może się to wydawać czasochłonnym zajęciem i czymś, co może potencjalnie kosztować, ale z nawiązką zwróci się to, co trzeba.

Pakiet może zawierać takie rzeczy jak:

 • Obniżone ceny członkostwa w siłowni
 • Obniżone ceny prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego
 • Bezpłatne, poufne usługi doradcze
 • porady i wsparcie w zakresie rzucania palenia
 • Oferowanie darmowych i zdrowych przekąsek w stołówce
 • Dostęp do świeżej wody butelkowanej dla wszystkich pracowników przez cały dzień
 • Szkolenie z zakresu ręcznego przemieszczania się.

To tylko kilka pomysłów i możesz dodać wszystko, co uważasz za konieczne dla swoich pracowników i konkretnej branży, w której działasz.

Ale dlaczego miałbyś się tym przejmować, skoro masz już wystarczająco dużo do zrobienia? Oto cztery powody, dla których warto.

 1. Podkreślenie świadomości - Stworzenie takiego pakietu zwraca uwagę na tematy, o których w innym przypadku pracownicy mogliby nawet nie myśleć.
 2. Przywiązuje wagę do tematu - Posiadanie takiego pakietu przywiązuje dużą wagę do zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, zachęcając pracowników do korzystania z porad i wprowadzania zmian.
 3. Zwiększa morale - Stworzenie takiego pakietu pokazuje pracownikom, że dbasz o ich zdrowie i samopoczucie, dzięki czemu czują się oni docenieni. Ma to bezpośredni wpływ na morale i wydajność.
 4. Zmniejsza liczbę dni chorobowych - skupienie się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu zmniejszy liczbę dni chorobowych, które firma gromadzi w ciągu roku.

Konieczne działania dla zdrowia i dobrego samopoczucia podczas pracy zdalnej lub w domu

Do tej pory skupiliśmy się na zdrowiu, bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu pracowników pracujących w zwykłym środowisku biurowym, siedzących codziennie na swoich krzesłach biurowych. Co jednak z pracownikami domowymi i zdalnymi? Obecnie obserwujemy coraz więcej osób pracujących w domu ze względu na pandemię, a nawet przed tym okresem praca zdalna była na fali wznoszącej.

Równie ważne jest, aby zachować zdrowie, bezpieczeństwo i dobrze, gdy pracujesz z lokalizacji innej niż komercyjna, a dobrą wiadomością jest to, że wiele porad pozostaje takich samych. Przyjrzyjmy się kilku zaleceniom dotyczącym zdrowia i dobrego samopoczucia podczas pracy w domu i na odległość.

 • Upewnij się, że wybierasz lokalizację, która jest bezpieczna i wygodna - Jeśli pracujesz zdalnie, możesz faktycznie pracować z dowolnego miejsca,które wybierzesz. Może to być kawiarnia lub nawet plaża! Ważne jest jednak, aby wybrać miejsce, które jest bezpieczne i wygodne. Upewnij się, że elektryczność nie jest przeciążona w miejscu, w którym siedzisz, i że możesz siedzieć tak długo, jak potrzebujesz, nie będąc w niewygodnej lub podpartej pozycji. Znalezienie ergonomicznych mebli biurowych w podróży może być trudne, ale możesz wybrać przestrzenie co-workingowe, które pozwalają na korzystanie z wysokiej jakości krzeseł biurowych i biurek. Jeśli pracujesz w domu, upewnij się, że twój zestaw jest wygodny i wspierający, i nie siedź w łóżku lub na kanapie!
 • Róbregularne przerwy - Bardzo łatwo jest po prostu pracować, gdy ma się mniejszą strukturę, ale regularne przerwy są niezbędne. Potrzebujesz ich nie tylko po to, by wstać i przejść się, rozciągając ciało i unikając problemów mięśniowo-szkieletowych, ale także po to, by się skupić i skoncentrować. Jeśli będziesz pracować bez przerwy, będziesz odczuwać bóle głowy i zmęczenie, więc upewnij się, że je robisz, a także robisz pełną przerwę na lunch.
 • Skup się na wyrównaniu - Wspomnieliśmy już o wyborze wygodnego miejsca, ale kiedy nie masz kogoś, kto przeprowadzi ocenę miejsca pracy, możesz łatwo wybrać coś, co spowoduje ból pleców lub szyi. Upewnij się, że Twoje domowe biuro lub miejsce, z którego pracujesz, utrzymuje Twoje ciało w jednej linii i że jeśli używasz laptopa, masz pionizator do laptopa, aby powstrzymać się od ciągłego patrzenia w dół. Nawet jeśli utrzymujesz głowę w prawidłowej pozycji, możesz nabawić się bólu głowy lub nadwyrężenia oczu, patrząc cały czas w dół. Laptop riser jest odpowiedzią.
 • Pij dużo wody - Ponownie, łatwo jest zapomnieć o podstawach, gdy nie ma się w pobliżu kolegów, którzy by o tym przypominali. Upewnij się, że pijesz dużo wody w ciągu dnia pracy i że jesteś nawodniony ogólnie, aby uniknąć spadków wydajności, bólów głowy i ogólnego złego stanu zdrowia.
 • Zapewnij sobiedużo świeżego powietrza i naturalnego światła - Gdziekolwiek zdecydujesz się pracować, upewnij się, że jest tam odpowiednia wentylacja i naturalne światło. Obie te rzeczy są potrzebne dla optymalnego zdrowia, ale także dla koncentracji i produktywności.
 • Słuchaj swojego ciała - Tak jak w każdej sytuacji w pracy, słuchaj swojego ciała, nie przekraczaj swoich granic, a jeśli czujesz się źle, odpocznij i zadbaj o siebie.

Te wskazówki dotyczące zachowania zdrowia w pracy, jeśli nie pracujesz w zwykłym biurze, są równie kluczowe jak inne wymienione w tym przewodniku. Jednak nawet pracownicy domowi i zdalni muszą zwracać uwagę także na inne wskazówki. W sumie każdy powinien być w stanie zachować zdrowie i dobre samopoczucie w godzinach pracy i poza nimi.

Wniosek

Od momentu, gdy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19, nasza uwaga przesunęła się. Zdrowie zawsze było kluczowym, istotnym tematem, ale kiedy jest oświetlone w tak ostrym świetle, staje się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Spędzamy ogromną ilość czasu w pracy, czy to siedząc przy szklanym biurku w komercyjnym biurze, pracując w domu, czy też pracując w kawiarni na drugim końcu świata, jako cyfrowi nomadowie. Ważne jest, abyśmy wszyscy wiedzieli, jak zachować sprawność fizyczną, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo w pracy i ważne jest, abyśmy wszyscy rozumieli nasze obowiązki dla siebie i innych w zakresie ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Lima-Mlawa

Meble biuriowe & Wyposażenie biura